Andrej Kiska obedoval s prezidentmi Rudolfom Schusterom a Ivanom Gašparovičom

Andrej Kiska obedoval s prezidentmi Rudolfom Schusterom a Ivanom Gašparovičom Zdroj: noviny.sk
BRATISLAVA / Tlačový brífing Andreja Kisku so svojimi kolegami, bývalými prezidentmi Slovenskej republiky Rudolfom Schusterom a Ivanom Gašparovičom.

Prezidenti Slovenskej republiky Andrej Kiska, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster sa stretli na novoročnom obede v Prezidentskom paláci. Ako po spoločnom asi hodinovom posedení povedal Kiska pred novinármi, je veľmi rád, že sa im spoločne darí udržiavať túto tradíciu. "Vždy si sadneme na začiatku roka s pánmi prezidentmi, porozprávame sa nielen o tom, ako sme sviatkovali, ale diskutujeme aj o veciach, ktoré nás spájajú z pohľadu zahraničnej politiky. Rozoberieme problémy, ale myslím si, že sa aj dobre zasmejeme a zabavíme. Obaja majú veľmi dobrý zmysel pre humor, veľmi radi sa doberajú a ja som veľmi rád, že môžeme takto príjemne začať tento rok. Rozoberali sme zahraničné cesty, olympiádu a prajem im, aby v zdraví tento rok plynul, aby sme sa mohli stretnúť na viacerých štátnych podujatiach a aby sme sa stretli aj takto o rok," povedal Andrej Kiska.

Na otázku, či sa ho exprezidenti pýtali na jeho možnú kandidatúru na prezidenta, odpovedal, že o tejto téme nehovorili. "Skutočne, novú energiu som trošku dostal, ale to vyjadrenie bude najneskôr do septembra," uviedol. Taktiež prezidenti diskutovali o štátnych vyznamenaniach. "Súhlasil som s názorom, že v prípade vyznamenaní by mala mať vláda svoje kvóty a možnosti, ako to mal prezident Schuster dohodnuté s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom," dodal.

Rudolf Schuster oceňuje, že sa súčasný prezident aj bývalí prezidenti môžu aspoň raz do roka stretnúť. "Prezident Gašparovič nám tú možnosť nedal," podotkol. V súvislosti s vyznamenaniami k 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky uviedol, že sa mu nepozdávalo, že vláda nemohla dávať návrhy na osobnosti, ktoré mali získať štátne vyznamenania odovzdávané Kiskom 1. januára. Rovnako Schuster volá po väčšej tolerantnosti voči sebe predovšetkým v parlamente. "Aby občas aj koalícia opozíciu vypočula, keď príde s dobrým návrhom," uviedol.

Exprezident Ivan Gašparovič stretnutie nepovažuje za oficiálne. Avšak vyzdvihol potrebu spolupráce parlamentu, vlády a prezidenta. "Spolupráca tu musí byť, bez nej nemôže štát profitovať pozitívne ani v zahraničnej, ani v domácej politike. Spolupráca musí fungovať. Ak nebude fungovať, bude to zlé," uviedol. Podľa neho to iskrí v koalícií, aj v opozícií. "To sú problémy, ktoré potrebujú určitý konsenzus pri hľadaní pozitívneho výsledku, a to sa nám v štáte dnes asi nedarí," uviedol s tým, že nesúhlasí s vyjadrením Kisku, že Slovensko je mafiánsky štát. "Sú tu problémy, ktoré je treba riešiť, lebo sú už hraničné. Ale Slovensko je v rámci demokratických štátov, má svoje postavenie," uviedol. Podľa neho máme justičné orgány, prokuratúru, políciu a hoci k nim aj on má výhrady, nie sú dôvodom na to, aby sa Slovensko nazývalo mafiánskym štátom. Na vlaňajšom novoročnom obede Gašparovič Kiskovi radil, aby menej počúval svojich poradcov. V utorok ho upozornil, že "nezistil, že nerobia pre neho, ale pre seba. A to je veľmi vážna vec".

Zdroj: noviny.sk, SITA

TV Program

22:35 Myšlienky vraha - Správanie podozrivých
23:30 Doktori I.
00:25 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
22:40 Vtáčí spev
00:20 Dr. LUDSKY
01:25 Profesionáli VIII.
22:55 Spravodlivosť v krvi X.
23:50 Mizivá tučná šanca
00:45 POLICAJTI V AKCII
23:05 Jahôdka a jej kamaráti II.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
22:40 Dobrodruh Flynn
00:15 Escobar
02:15 Ten kluk